Convection can best be observed as she blows the warm steam air that rises.
As the warm steam rises, she forces displaces it with cool air from her mouth. Because the warm steam is less dense it rises and because the cool air is more dense, it displaces the warm air.
This scenario is an example of convection.
Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
Answer:
A) x _electron = 0.66 10² m
, B) x _Eart = 1.13 10² m
, C) d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Explanation:
A) Let's use a ball for the nucleus, the electron is at a farther distance the sphere for the electron must be at a distance of
Let's use proportions rule
x_ electron = 0.529 10⁻¹⁰ /1.2 10⁻¹⁵ 1.5
x _electron = 0.66 10⁵ mm = 0.66 10² m
B) the radii of the Earth and the sun are
= 6.37 10⁶ m
tex]R_{Sum}[/tex] = 6.96 10⁸ m
Distance = 1.5 10¹¹ m
x_Earth = 1.5 10¹¹ / 6.96 10⁸ 1.5
x _Eart = 1.13 10² m
C) The radius of a sphere that represents the earth, if the sphere that represents the sun is 1.5 mm, let's use another rule of proportions
d_sphere = 1.5 / 6.96 10⁸ 6.37 10⁶
d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Answer:
The change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R
Explanation:
Given data,
A sister spins her brother in a circle of radius, R
The angular velocity of the brother, ω₁ = V₁/R
The angular velocity of the brother, ω₂ = V₂/R
The centripetal acceleration is given by the relation
a = V²/R
Therefore change in the centripetal acceleration of the brother,
Δa = V₂²/R - V₁²/R
Answer:
Order of maximum transmission of the polarizer is A, C and B.
Solution:
As per the question:
For the first polarizer, the angle is quite insignificant:
(A)
:
The light intensity after passing through the first polarizer is
and this intensity does not depend on the angle of the polarizer.
Consider
with the vertical, the intensity is given by:

(B)
:
Suppose the second polarizer is
with the vertical.
Now, intensity through the second polarizer:


Now, if we consider the second polarizer to be
,

(C)
:
Now,
Intensity through the third polarizer, if it is
with the vertical:

