Answer:
4589.75J
Step-by-step explanation:
Kinetic energy = 1/2 x M x v^2
Given
Mass M = 55.0kg
V = 12.92m/s
Kinetic energy
= 1/2 x 55.0 x (12.92)^2
= 1/2 x 55.0 x (12.92 x 12.92)
= 1/2 x 55.0 x 166.9
Multiply through
= 9179.5/2
= 4589.75J
Answer:
0.632
Step-by-step explanation:
Given that a homeowner is three times as likely to purchase additional jewelry coverage as additional electronics coverage
If probability of purchasing additional electronics coverage = p, then prob of purchasing jewelry coverage = 3p
The two events are independent hence joint probability is product of these two.
i.e. P(both) = 
This is given as 0.2

the probability that a homeowner purchases exactly one coverage.

= Prob he purchases I + prob he purchases II-2(prob he purchases both)

Answer:
3/12
Step-by-step explanation:
Theres 12 possibilities and she has 3 numbers which means each number has a 1 out of 12 chance of winning the prize. Molly has three numbers so she has a probability of 3/12 to win a prize.
Yes, 0.1 is less than 5.00.
5.00 is a whole number, while 0.1 is less than that, so yes, you were correct.
Have a nice day! :)
9 days ago, the mold covered an area of
.
Today (after 9 days), the mold covers an area of
.
<em>What is the increase in area?</em> It went from 3 to 9. So the increase is
.
Now, we need to find <em>rate of change</em>. It means to find how much the area increased every day over the past 9 days. We simply divide <em>the increase (6)</em> by the <em>total number of days (9)</em> to find the rate per day. So we have,

ANSWER: Change of Rate =
per day