Answer:
Qin = 1857 kJ
Explanation:
Given
m = 0.5 Kg
T₁ = 25°C = (25 + 273) K = 298 K
P₁ = 100 kPa
P₂ = 500 kPa
First, the temperature when the piston starts rising is determined from the ideal gas equations at the initial state and at that state:
T₂ = T₁*P₂/P₁
⇒ T₂ = 298 K*(500 kPa/100 kPa) = 1490 K
Until the piston starts rising no work is done so the heat transfer is the change in internal energy
Qin = ΔU = m*cv*(T₂-T₁)
⇒ Qin = 0.5*3.1156*(1490 - 298) kJ = 1857 kJ
Answer:
Constructing a building's framework requires a solid foundation
is the answer
Explanation:
Answer:
a) V_2 = 82.1 m/s
b) m = 0.298 Kg/s
Explanation:
from A-11 to A-13 we have the following data
P_1 = 600 kpa
V_1 = 0.033925 m^3/kg
h_1 = 262.52 kJ/kg
P_2 = 700 kpa
V_2 = 0.0313 m^3/kg
T_2 = 40°C = 313K
h_2 = 278.66 kJ/kg
Now, from the conversation of mass,
A_2*V_2/u_2 = A_1*V_1/u_1
V_2 = A_1/A_2*u_2/u_1*V_1
V_2 = A_1/1.8*A_1 * 0.0313 /0.033925*160
V_2 = 82.1 m/s
now from the energy balance equation
E_in = E_out
Q_in + m(h_1 + V_1^2/2) = m(h_2 + V_2^2/2)
m = 0.298 Kg/s
Answer:
Explanation:
A plane wall of thickness 2L=40 mm and thermal conductivity k=5W/m⋅Kk=5W/m⋅K experiences uniform volumetric heat generation at a rateq
˙
q
q
˙
, while convection heat transfer occurs at both of its surfaces (x=-L, +L), each of which is exposed to a fluid of temperature T∞=20∘CT
∞
=20
∘
C. Under steady-state conditions, the temperature distribution in the wall is of the form T(x)=a+bx+cx2T(x)=a+bx+cx
2
where a=82.0∘C,b=−210∘C/m,c=−2×104C/m2a=82.0
∘
C,b=−210
∘
C/m,c=−2×10
4
C/m
2
, and x is in meters. The origin of the x-coordinate is at the midplane of the wall. (a) Sketch the temperature distribution and identify significant physical features. (b) What is the volumetric rate of heat generation q in the wall? (c) Determine the surface heat fluxes, q
′′
x
(−L)q
x
′′
(−L) and q
′′
x
(+L)q
x
′′
(+L). How are these fluxes related to the heat generation rate? (d) What are the convection coefficients for the surfaces at x=-L and x=+L? (e) Obtain an expression for the heat flux distribution q
′′
x
(x)q
x
′′
(x). Is the heat flux zero at any location? Explain any significant features of the distribution. (f) If the source of the heat generation is suddenly deactivated (q=0), what is the rate of change of energy stored in the wall at this instant? (g) What temperature will the wall eventually reach with q=0? How much energy must be removed by the fluid per unit area of the wall (J/m2)(J/m
2
) to reach this state? The density and specific heat of the wall material are 2600kg/m32600kg/m
3
and 800J/kg⋅K800J/kg⋅K, respectively.