Answer:
Explanation:
Floor Load:
Lo= 50psf
At= 25x25 = 625 square feet

= 13.1psf
%reduction= 13.1/50 = 26%
Fr= 3[(13.1psf)(25ft)(25ft)+(20psf)(25ft)(25ft)]= 62k
OSHA inspections are generally unannounced. In fact, except in four exceptional circumstances when advance notice may be given.
It is a criminal offense for any person to give unauthorized advance notice of an OSHA inspection.
Answer:
net amount of energy change of the air in the room during a 30-min period = 660KJ
Explanation:
The detailed calculation is as shown in the attached file.
Answer:
1.312 in
Explanation:
Data provided in the question:
Weight of the compressor, W = 227 pound
Number of legs = 4
Maximum pressure = 42 psi
Now,
Let F be the force taken by the legs
Therefore,
W = 4F
or
227 pound = 4F
or
F = 56.75 pounds
Also,
Force = Pressure × Area
or
56.75 pounds = 42 psi × πr² [ r is the diameter of one leg]
or
r² = 0.4301
or
r = 0.656
therefore,
diameter = 2r = 2 × 0.656
= 1.312 in
Answer: The electric field decreases because of the insertion of the Teflon.
Explanation:
If the charge on the capacitor is held fixed, the electric field as a consequence of this charge distribution (directed from the positive charged plate to the negative charged one remains unchanged.
However, as the Teflon is a dielectric material, even though doesn't allow the free movement of the electrons as an answer to an applied electric field, it allows that the electrons be displaced from the equilibrium position, leaving a local negative-charged zone close to the posiitive plate of the capacitor, and an equal but opposite charged layer close to the negative plate.
In this way, a internal electric field is created, that opposes to the external one due to the capacitor, which overall effect is diminishing the total electric field, reducing the voltage between the plates, and increasing the capacitance proportionally to the dielectric constant of the Teflon.