The most likely based on the options available is that he had a poor credit score (Answer B). As he was interviewing for a bank manager position, it's likely the bank would only want to hire staff with a good credit history.
Answer:
Barry cannot contribute any amount to Roth IRA
Explanation:
For a single/ unmarried individual to be able to contribute to Roth IRA plan, his Adjustable Gross Income (AGI) should range between $117,000 and $132,000. Since Barry's annual income is $190,000, which is higher than the maximum AGI required for a single to be able to contribute to Roth IRA, he cannot contribute to Roth IRA.
Answer: 1 year
Explanation: According to the Defence Federal Acquisition Regulation under 237.106, personal service contracts that apply to consulting or expert services will be limited to one year. However this will only apply to duties that are temporary (limited to 1 year, or 12 months), or non cumulative days (needs to be 130 days or more that are broken up within a year). During this time the officer contracting the service will enter into a contract, make an order, or exercise options for various services that do not exceed 1 year.
The question is reproduced in the table below for clarity
Oven Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Muffins 0.2 $4
Coffee Cakes 0.3 $5
Answer:
Total contribution margin = $ 60,000.00
Explanation:
<em>When a business is faced with a problem of shortage of a resource which can be used to produced more than one product type, to maximize the use of the resource , the business should allocate it for production purpose in such a way that it maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>
Therefore Crane Company should alocate the oven hours to maximise the contribution per unit of oven hour. This is done as follows:
Step 1
<em>Calculate he contribution per oven hour and rank the product</em>
cont/hr ranking
Muffin $4/0.2 hour = 20 <em> 1st</em>
Coffee cakes $5/0.3 hour= 16.67 2nd
<em>Because Muffin generates the highest contribution per hour of Oven, Crane should allocate all the resource to it</em>
Step 2
<em>Calculate the Total contribution from the production of Muffin</em>
Total contribution margin = 20 per her × 3000
= $ 60,000.00
Answer:
Operating profit margin = 25.71%
Explanation:
Amount of return on asset = Rate of return x Asset value
Amount of return on asset = 15% x $300,000,000
Amount of return on asset = $45,000,000
Operating profit margin = Amount of return on asset / Sales
Operating profit margin = $45,000,000 / $175,000,000
Operating profit margin = 0.257143
Operating profit margin = 25.71%