Answer:
Percentage of an aldrin in the sample is 44.41%.
Explanation:

Molarity of the silver nitrate solution = 0.03337 M
Volume of the silver nitrate = 23.28 mL = 0.02328 L
Moles of silver nitrate = n

n = 
According to reaction 1 mole of silver nitrate recats with 1 moles of chloride ions.
Then 0.0007768 moles of silver nitrate will react with:
chloride ions.
In one mole of aldrin there are 6 moles of chloride ions.
Then moles of aldrin containing 0.0007768 moles chloride ions are:

Moles of aldrin present in the sample = 0.0001295 mol
Mass of 0.0001295 moles of aldrin present in the sample :
0.0001295 mol × 364.92 g/mol =0.04726 g
Percentage of an aldrin in the sample:

Check attached file for the answer.
Answer:
"statement 2" for the first pair and "statement 1" for the second pair
Explanation:
The ratio of moles of reactants to moles of products can be seen from the coefficients in a balanced equation. In our case 4 moles of hydrochloric acid reacts with one mole of oxygen to produce two moles of chlorine and water. So, <span> the ratio of moles of hydrochloric acid to moles of chlorine is 2:1. To determine the number moles, divide the mass by the mass of one mole. </span>
<span>Cl2 = 2 * 35.45 = 70.9 grams </span>
<span>Number of moles = 335 ÷ 70.9 </span>
<span>This is approximately 4.72 moles. The number of moles of hydrochloric acid is twice this number. </span>
<span>Mass of one mole = 1 + 35.46 = 36.45 grams </span>
<span>Total mass = 2 * (335 ÷ 70.9) * 36.45 </span>
<span>This is approximately 344.45 grams.
Correct answer A.</span>
Explanation:
<u>Physical properties of ZBr₂</u>
The compound is an ionic substance. Therefore it will have properties of ionic compounds. Some of these properties are:
- it is a hard solid usually with high melting points or a liquid with high boiling points.
- Soluble in water and insoluble in non-polar solvents.
- It can conduct electricity in aqueous solutions or in molten form.
- it will undergo a fast reaction.
<u>Z is a metal</u>
To form ionic compound, a metal will combine with a non-metal. Bromine is a non-metal and it is expected that Z will be a metal. This is because ionic bonds involves transfer of electron from one specie to the other. Metals are usually the donor and non-metals are the receptor. This is how ionic bond forms. The electrostatic attraction resulting from the ions produced the ionic bond.
<u>Formula of the oxide</u>
ZO
Z 0
+2 -2
It is obvious that Z has 2 valence electrons. It will lose the two valence electrons to attain stability.
Oxygen requires 2 electrons to resemble Neon. This combination will give a compound ZO.
Learn more:
ionic compounds brainly.com/question/6071838
#learnwithBrainly