Answer:
0.01023 M is the concentration of Mg 2 ion in the 500.0 mL of solution.
Explanation:
Mass of magnesium nitrate = 37.1 g
Moles of magnesium nitrate =
Volume of the solution = 1000.0 mL = 1.0 L ( 1000 mL = 1 L)
Molarity of the solution = 

Molarity of the magnesium nitrate solution before dilution = 
Volume of the magnesium nitrate solution before dilution = 
Molarity of the magnesium nitrate solution after dilution = 
Volume of the magnesium nitrate solution after dilution = 
(dilution )


Molarity of the magnesium nitrate solution after dilution is 0.01023 M.

1 mole of magnesium nitrate gives 1 mole of magnesium ions.Then in 0.01023 M solution of magnesium nitrate;
![[Mg^{2+}]=1\times 0.01023 M=0.01023 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BMg%5E%7B2%2B%7D%5D%3D1%5Ctimes%200.01023%20M%3D0.01023%20M)
0.01023 M is the concentration of Mg 2 ion in the 500.0 mL of solution.