Hmm. I'm not 100% sure but. I'm pretty sure it's A because the heated water is below and there's a hotter temp. Also because it's copper, heat will move more quickly. I'm not 100% sure, are there notes you can check?
There can be three possible answers to this question: the amount of moles of SO₂ gas needed to react with 6.41 mol H₂S, and the amount of S and H₂O gas produced.
Amount of SO₂:
6.41 mol H₂S (1 mol SO₂/2 mol 2 mol H₂S) = <em>3.205 moles SO₂ gas</em>
Amount of S:
6.41 mol H₂S (3 mol S/2 mol 2 mol H₂S) =<em> 9.615 moles S solid</em>
Amount of H₂O:
6.41 mol H₂S (2 mol H₂O/2 mol 2 mol H₂S) = <em>6.41 moles H₂O gas</em>
The statement of the combined gas law for a fixed amount of gas is,
PV/T = constant
Here, the units of pressure and volume must be consistent and the temperature must be the absolute temperature (Kelvin or Rankine).
0.65 atm is equivalent to 494 mmHg
Using the equation:
(755 x 500) / (27 + 273) = (494 x V) / (-33 + 273)
V = 3396 ml = 3.4 liters
Answer: 178.9 g
Explanation:
Density = 
find volume of the cube: (5.80 cm) (5.80 cm) (5.80cm) = 195.112 cm³
1.0 cm³ = 1.0 mL
so 195.112 cm³ = 195.112 mL
plug value into density equation:
0.917 g/mL = (mass) / (195.112 mL)
and solve for mass!