Answer:
8.67807 N
34.7123 N
Explanation:
m = Mass of shark = 92 kg
= Density of seawater = 1030 kg/m³
= Density of freshwater = 1000 kg/m³
= Density of shark = 1040 kg/m³
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Net force on the fin is (seawater)

The lift force required in seawater is 8.67807 N
Net force on the fin is (freshwater)

The lift force required in a river is 34.7123 N
Answer:
(a) 153.37 g
(b) 5705 kJ
Explanation:
(a) To find the amount of bean needed by a man you first calculate the equivalence in beans to 2500kJ

Thus, 153.37 g has the energy needed by a man that needs 200kJ per day.
(b) The amount of energy per pot of bean is given by:

Thus, the energy is 5705kJ
Four electrons are placed at the corner of a square
So we will first find the electrostatic potential at the center of the square
So here it is given as

here
r = distance of corner of the square from it center



now the net potential is given as


now potential energy of alpha particle at this position

Now at the mid point of one of the side
Electrostatic potential is given as

here we know that



now potential is given as


now final potential energy is given as

Now work done in this process is given as



Answer:
T = 570 N
Explanation:
Given that,
The gravitational force acting on a bucket of water = 525 N
Net force in the Y direction is 45 N
We need to find the magnitude of the force of tension. It can be calculated as :
45 = T - 525
T = 525 + 45
T = 570 N
Hence, the force of tension is 570 N.