Answer:
Mole fraction = 0,0166
Explanation:
Mole fraction is defined as mole of a compound per total moles of the mixture. In the solution, the solute is fructose and the solvent is water. That means you need to find moles of fructose and moles of water.
The molecular mass of fructose is 180,16g/mol and mass of water is 18,02 g/mol. Using these values:
91,7g fructose × (1mol / 180,16g) = <em>0,509 moles of fructose</em>
545g water × (1mol / 18,02g) = <em>30,24 moles of water</em>
Thus, mole fraction of fructose is:

<em>Mole fraction = 0,0166</em>
I hope it helps!
I think the answer is C for this question
Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol
Number of moles:
1 mole CaCl₂ ---------> 110.98 g
n mole CaCl2 ---------> 85.3 g
n = 85.3 / 110.98
n = 0.7686 moles of CaCl₂
Volume = ?
M = n / V
0.788 = 0.7686 / V
V = 0.7686 / 0.788
V = 0.975 L
hope this helps!
Formula of hydrated sodium carbonate : Na₂CO₃.10H₂O, so moles of water in one mole of hydrated salt = 10
<h3>Further explanation</h3>
Hydrate is a compound that binds water (H₂O), usually in the form of crystals/ solids
If these compounds are dissolved in water or heated, the hydrates can decompose:
Example: X.YH₂O (s) → X (aq) + YH₂O (l)
The formula for the hydrated compound contains: YH2O
The mole ratio shows the ratio of the coefficients of the hydrate compound
10.45 hydrated sodium carbonate(Na₂CO₃.xH₂O) were heated until 3.87 of 3.87of anhydrous (Na₂CO₃) remained, so
mass H₂O released :

mass Na₂CO₃ = 3.87 g
mol ratio Na₂CO₃(MW= g/mol) : H₂O(MW=18 g/mol) =

The most important question for the students to answer is what the discovery did to society. Did it change society in any way or better something?