Answer:
a) See attachment
b) C = 21.626 W / m^2 .K , n = 0.593
Explanation:
a)
dT = 300 - 40 = 160 K
A = pi*D*l where D = 0.025 m
Power = P' * l = h * dT * A
P' l = h * pi * D * l* dT
Hence,
h = P' / (pi*D*dT)
We will use the above equation to compute for respective values of P'
Note: The results are tabulated and attached
b)
Assuming the dependence of the convection coefficient on the velocity to be of the form h=CV^n,
determine the parameters C and n from the results of part (a).
Taking logarithm on both sides:
Ln (h) = Ln(C) + n*Ln(V)
n = (Ln(h2) - Ln(h1)) / (Ln(V2) - Ln(V1))
n = (Ln (32.223/22.037)) / Ln(2))
n = 0.593
Using regression we can compare:
C = 21.626 W/m^2 . K
Answer:
# string_contains function is defined with input_string
# as arguments
def string_contains(input_string):
# if-statement that check if letter z is in input_string
if 'z' in input_string:
# it print"has the letter z" if it has z
print("has the letter z")
else:
# else it print "not worthwhile"
print("not worthwhile")
# string_contains function is called
string_contains("The animal is zebra")
string_contains("learning is fun")
Explanation:
The code is written in Python and well commented.
Image of the output when the function is called is attached.
Answer:
=>> 167.3 kpa.
=>> 60° from horizontal face.
Explanation:
So, we are given the following data or parameters or information which is going to assist us in solving this kind of question;
=>> "A soil element is subjected to a minor principle stress of 50 kPa on a plane rotated 20 ° counterclockwise from vertical. "
=>>"If the deviator stress is 120 kPa and the shear strength parameters are a friction angle of 30° and a cohesion of 5 kPa."
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane = 50 tan^2 (45 + 30/2) + 10 tan ( 45 + 30/2).
magnitude of the stresses on the failure plane = 167.3 kpa.
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane => x = 60 cos 60° = 30kpa.
y = 60 sin 60° = 30√3 = sheer stress.
the orientation of this plane with respect to the major principle stress plane.
Theta = 45 + 15 = 60°.
Answer: Flow of current and the resistance to the flow of the current.
Explanation:
When a steady potential is connected across the end points of the conductor, there will be a of current through the conductor and the internal resistance in the conductor will tend to resist the flow of the current
A good example is a simple circuit comprises of a battery, wires and a touch bulb.
When the battery is connected to the two ends of the torch bulb, current flow through and the bulb is lit up.