Answer with Explanation:
We are given that
Radius of solid core wire=r=2.28 mm=

Radius of each strand of thin wire=r'=0.456 mm=
Current density of each wire=
a.Area =
Where 
Using the formula
Cross section area of copper wire has solid core =
Current density =
Using the formula


Total number of strands=19
Area of strand wire=




b.Resistivity of copper wire=
Length of each wire =6.25 m
Resistance, R=
Using the formula
Resistance of solid core wire=
Resistance of strand wire=
Answer:
Bounce 1 , pass 3, emb2
Explanation:
(By the way I am also doing that question on College board physics page) For the Bounce arrow, since it bumps into the object and goes back, it means now it has a negative momentum, which means a larger momentum is given to the object. P=mv, so the velocity is larger for the object, and larger velocity means a larger kinetic energy which would result in a larger change in the potential energy. Since K=0.5mv^2=U=mgh, a larger potential energy would have a larger change in height which means it has a larger angle θ with the vertical line. Comparing with the "pass arrow" and the "Embedded arrow", the embedded arrow gives the object a larger momentum, Pi=Pf (mv=(M+m)V), it gives all its original momentum to the two objects right now. (Arrow and the pumpkin), it would have a larger velocity. However for the pass arrow, it only gives partial of its original momentum and keeps some of them for the arrow to move, which means the pumpkin has less momentum, means less velocity, and less kinetic energy transferred into the potential energy, and means less change in height, less θangle. So it is Bounce1, pass3, emb2.
Answer:
after the sun sets or just as it is setting
Explanation:
a crescent moon is thin and reflects less sunlight during the daylight sky so it becomes difficult to spot, but can be spotted when the sun is setting or just sets.
Gravitational potential energy is caused when an object is resting above the ground. It is released when the object is falling, not by burning substances.
Answer:
option (c)
Explanation:
mass of iron = 0.10 kg
mass of copper = 0.16 kg
rise in temperature, ΔT = 35°C
specific heat of iron = 450 J/kg°C
specific heat of copper = 390 J/kg°C
Heat by iron (H1) = mass of iron x specific heat of iron x ΔT
H1 = 0.10 x 450 x 35 = 1575 J
Heat by copper (H2) = mass of copper x specific heat of copper x ΔT
H1 = 0.16 x 390 x 35 = 2184 J
Total heat H = H1 + H2
H = 1575 + 2184 = 3759 J
by rounding off
H = 4000 J