Answer:
Probability of atleast one of 12 student has food allergies ≈ 0.58 ( approx)
Step-by-step explanation:
Given: Probability of a children under age 5 has food allergies = 7%
=
To find : Probability of atleast one of 12 student has food allergies
Probability of a chindren under age 5 does not have food allergies = 
⇒ prob = 
now we find Probability of atleast one of 12 student has food allergies this means we have to find prob of 1 student, 2 student, 3 student, till 12 student have allergy out of 12 student of class then add all prob.
But instead of finding all these probability we find probability of student having no allergy.i.e., 0 student then subtract it from 1(total probability)
Probability of 0 student having allergy out of 12 student = 
Therefore, Probability of atleast one of 12 student has food allergies
= 
= 
≈ 0.58 ( approx)
What you must do in this case is to use the potential type function given in the problem:
a (b) ^ x = c
We have:
new car for $ 17,930
a = 17930
The value of the car depreciated by 19% per year
b = 1-0.19 = 0.81
the car is worth no more than $ 1,900
c = 1900
the exponential inequality is:
a (b) ^ x ≤ c
17930 (0.81) ^ x ≤ 1900
Answer:
the exponential inequality is:
17930 (0.81) ^ x ≤ 1900
where
x: number of years
Answer:
i think 14
Step-by-step explanation:
If you divide 380 by 20, you get 19. To check this, multiply 20 x 19 to see 380. Hope this helps :D
Answer:
Step-by-step explanation:
d + q = 32
.10d + .25q = 5.00
d + q = 32
10d + 25q = 500
-10d - 10q = -320
10d + 25q = 500
15q = 180
q= 12 quarters
d + 12 = 32
d = 20 dimes