The fact that the first chosen student was a girl is already decided, so there is no need to find the probability of that happening. There are a total of 13+10, or 23 students. A girl was already selected, so that leaves 22 students. The chance that a boy is chosen is 10/22, or 5/11.
Given:
Spoilage rate of fruits = 9% = 0.09
To find:
Amount of fruits to be order to have 100 pounds of peaches and considering the spoilage rate.
Solution:
Let the required amount of fruits you should order be x.
So, spoiled fruits = 9% of x = 0.09x
He would like to have 100 pounds of peaches to sell.


Divide both sides by 0.91.



The required amount of fruits to be order is 110 lbs. Therefore, the correct option is D.
Answer:
$0.85
Step-by-step explanation:
2 juice pouches- $2.50
3c+2.50=5.05 (c is for bags of chips)
3c=5.05-2.50
3c=2.55
c= $0.85
So one bag of chip is $0.85
When you have ratios and some unknowns you can create complex fractions from them.Bring them to the same denominator and solve for X.