Answer: to be exact you need 28mm of tubing for that
Explanation:
When the election
Answer:
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Explanation:
Given - The wires each have a diameter of 12 mm, length of 0.6 m, and are made from 304 stainless steel.
To find - Determine the magnitude of force P so that the rigid beam tilts 0.015∘.
Proof -
Given that,
Diameter = 12 mm = 0.012 m
Length = 0.6 m
= 0.015°
Youngs modulus of elasticity of 34 stainless steel is 193 GPa
Now,
By applying the conditions of equilibrium, we have
∑fₓ = 0, ∑
= 0, ∑M = 0
If ∑
= 0
⇒
×0.9 - P × 0.6 = 0
⇒
×3 - P × 2 = 0
⇒
= 
If ∑
= 0
⇒
×0.9 = P × 0.3
⇒
×3 = P
⇒
= 
Now,
Area, A =
= 1.3097 × 10⁻⁴ m²
We know that,
Change in Length ,
= 
Now,
= 9.1626 × 10⁻⁹ P
= 1.83253 × 10⁻⁸ P
Given that,
= 0.015°
⇒
= 2.618 × 10⁻⁴ rad
So,

⇒2.618 × 10⁻⁴ = ( 1.83253 × 10⁻⁸ P - 9.1626 × 10⁻⁹ P) / 0.9
⇒P = 25715.1517 N
∴ we get
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Answer:
σ = 391.2 MPa
Explanation:
The relation between true stress and true strain is given as:
σ = k εⁿ
where,
σ = true stress = 365 MPa
k = constant
ε = true strain = Change in Length/Original Length
ε = (61.8 - 54.8)/54.8 = 0.128
n = strain hardening exponent = 0.2
Therefore,
365 MPa = K (0.128)^0.2
K = 365 MPa/(0.128)^0.2
k = 550.62 MPa
Now, we have the following data:
σ = true stress = ?
k = constant = 550.62 MPa
ε = true strain = Change in Length/Original Length
ε = (64.7 - 54.8)/54.8 = 0.181
n = strain hardening exponent = 0.2
Therefore,
σ = (550.62 MPa)(0.181)^0.2
<u>σ = 391.2 MPa</u>
Answer:
Explanation:
given data:
steel diamter = 25 mm
allowable stress in bronze = 60 MPa
length of wire = 30 m
Ebr=80GPa
Est = 200GPA
AREA of wire
total load = 6*Pbr + Pst .............1
where
Pbr is load due to bronze
Psr is load due to steel
elongationis given as



force on bronze wire

Pbr = 294.375 N
from eqt 2

Pst = 735.93 N
SAFE LOAD from eq 1
P = 6 *294.375 + 735.937 = 2502.18 N
EXtension under load


Answer:
The golfer is at greater risk.
Explanation:
The golfer is holding a metal club. Metal is a good conductor for electricity (lightning), meaning electrons can pass through easily. Her caddy is at lesser risk because she is holding a plastic handled umbrella. Plastic is an insulator, which does not easily allow the movement of electrons to pass.