Answer:
97
Step-by-step explanation:
We are asked to find the size of sample to be 95% confident that the error in psychologist estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
We will use following formula to solve our given problem.
, where,
,
,
.


Substitute given values:





Therefore, the sample size must be 97 in order to be 95% confident that the error in his estimate of mean reaction time will not exceed 0.01 seconds.
Amount of money paid by Jeremy as rent and maintenance of shop per month = $1500
Cost of raw materials and manufacturing per month = $6000
Total cost that Jeremy has to spend per month = (1500 + 6000) dollars
= 7500 dollars
Number of individual chocolates sold = 2400
Number of chocolates sold in boxes = 50 boxes
= (12 * 50) chocolates
= 600 chocolates
Then
Total number of chocolates sold by Jeremy = 2400 + 600
= 3000
Now
Price of each chocolate = 7500/3000 dollars
= 75/30 dollars
= 5/2 dollars
= 2.5 dollars
Price of 600 chocolates = 600 * (5/2) dollars
= 300 * 5 dollars
= 1500 dollars
Price of 12 chocolates = (1500/600) * 12
= 15 * 2
= 30 dollars
Then
We can say that each box of chocolate should be sold at $30. All the loose chocolates should be sold at $2.5 each.
Keep in mind, absolute values are always positive, even when they say negative.That is because the absolute value of a number is just the distance that number is from 0. Example : -5 and 5...they are both 5 spaces from 0...doesn't matter if it is negative or positive, it is still 5 spaces.
|0| = 0
|10| = 10
|-10| = 10
|-20| = 20
so ur answer is : | -20 |
Hi there
1) b
15,570−1,500
=14,070
2) a
338.08×60
=20,284.8
3)d
20,284.8−14,070
=6,214.8
4) c
338.08×60+1,500
=21,784.8
Hope it helps