The question is reproduced in the table below for clarity
Oven Contribution
Hours Required Margin Per Unit
Muffins 0.2 $4
Coffee Cakes 0.3 $5
Answer:
Total contribution margin = $ 60,000.00
Explanation:
<em>When a business is faced with a problem of shortage of a resource which can be used to produced more than one product type, to maximize the use of the resource , the business should allocate it for production purpose in such a way that it maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>
Therefore Crane Company should alocate the oven hours to maximise the contribution per unit of oven hour. This is done as follows:
Step 1
<em>Calculate he contribution per oven hour and rank the product</em>
cont/hr ranking
Muffin $4/0.2 hour = 20 <em> 1st</em>
Coffee cakes $5/0.3 hour= 16.67 2nd
<em>Because Muffin generates the highest contribution per hour of Oven, Crane should allocate all the resource to it</em>
Step 2
<em>Calculate the Total contribution from the production of Muffin</em>
Total contribution margin = 20 per her × 3000
= $ 60,000.00
Answer:
The question is incomplete, The complete question with options should be;
When Sebastian wrote the contract with BP for over two billion dollars, he included targets for performance that had to be met before a payment would be released. Sebastian was trying to avoid ________bias.
A. overconfidence
B. escalation of commitment
C. sunk-cost
D. framing
E. hindsight
The answer is
B. Escalation of commitment
Explanation:
Escalation of commitment is a human behavior pattern in which an individual or group facing increasingly negative outcomes from a decision, action, or investment regardless continues the behavior instead of changing the course.
It simply means the irrational behaviour of investing additional resources to a project that is failing.
These resources could be time, energy and money that an individual continue to invest into a falling and sinking venture or business
So, in this situation, before releasing the payment, Sebastian ensures that the targets should be met for the performance. He is avoiding the situation of escalation of commitment bias of him continuing to release or invest money into an already failing contract.
Answer:
If you use the money reasonably and wisely, Yes, I think you can live 30 days with 1000 dollars in savings.
Answer: The answer is price is 15 equilibrium quantity is 75 Consumer surplus is 60 Producer surplus is 90
Explanation:
D=120-3P
S= 3P - 30
At equilibrium Qd=QS
120-3P=3P-30
Collect like terms
120-30=3P+3P
Divide both sides by 6
90/6=6P/6
15=P
P=15
Substitute the value of P into equation 1
120-3 (15)
120-45
=75
To calculate the consumer surplus
Equilibrium quantity-Price
75-15
=60
To calculate producer surplus
Equilibrium quantity +Price
75+15
=90
When <span> weave back and forth, you should handle it the same way without slamming the breaks. You should </span>Take your foot off the gas and concentrate on staying in your lane. because it would be really hard for it to deccelrateThen slow down gradually and pull off the road where you could avoid collision with other cars.