1. Job shortage (not enough jobs for all the candidates)
2. Career expectations (he expects that being a lawyer will allow him to do these things)
Answer:
Rust Pipe Co.
The Percentage of the Founder's Family Votes to Class B Votes:
= Founder's Family Votes / Class B Votes x 100 = 577,775/1,747,475 x 100 = 33.-6%
Explanation:
Total votes for the Founder's Family = 52,525 x 11 = 577,775
Class B votes = 1,747,475 (1,800,000 - 52,525) x 1 vote = 1,747,475
Founders of companies who want to go public but still retain control of the entity may decide to issue two or more classes of shares in order to allocate more voting rights to some classes than the others.
In this case, while the founder's family currently held 52,525 shares representing 29.2% of the total outstanding shares, in voting rights, the founder's family has 33.6% control.
When using Debt financing, the company incurs a legal obligation to repay the amount borrowed. Retained earnings assign to the percentage of net acquiring not to paid out as dividends, but retained by the company to be reinvested in its core business, or to pay a debt.
Answer:
1 orange
Explanation:
Here are the options to this question :
b. 1 orange.
c. 98 apricots.
d. 3 oranges.
The Production possibilities frontiers is a curve that shows the various combination of two goods a company can produce when all of its resources are fully utilised.
As more quantities of a product is produced, the fewer resources it has available to produce another good. As a result, less of the other product would be produced. So, the opportunity cost of producing a good increase as more and more of that good is produced.
If the economy moves to point A, it would be giving up
51 - 50 = 1 oranges
Answer:
The correct answer is $8,316( Unfavorable) and $10,500 ( Favorable).
Explanation:
According to the scenario, the computation of the given data are as follows:
Actual Variable OH AH × SVOR SH × SVOR
$222,816 $57,200×$3.75 = $214,500 $60,000×$3.75 = $225,000
Variable OH spending variance Variable OH efficiency variance
$214,500 - $22,816) $225,000 - $214,500
= $8,316( Unfavorable) = $10,500 ( Favorable)
Hence, Variable OH spending variance = $8,316( Unfavorable)
And Variable OH efficiency variance = $10,500 ( Favorable)