m = given mass of gas = 3.82 g
M = molar mass of gas = ?
T = temperature of laboratory = 302 K
P = air pressure = 1.04 atm = 1.04 x 101325 pa
V = volume of gas = 0.854 L = 0.854 x 10⁻³ m³
using the ideal gas equation
PV = (m/M) RT
inserting the above values
(1.04 x 101325) (0.854 x 10⁻³) = (3.82/M) (8.314) (302)
M = 106.6 g
hence the molar mass of the gas comes out to be 106.6 g
1. Answer is ₉₂²³⁵U<span>
<span>Since this is an alpha emission the atomic number
of the daughter nucleus decreases by 2 while mass number decreases by 4 compared to
parent atom. Since parent atom has 94 as atomic number the daughter atom should
have </span>94 - 2 = 92 as atomic number<span> <span>and </span></span>239 - 4 = 235 as mass
number. <span>
</span></span>₉₄²³⁹Pu → ₂⁴He + ₉₂²³⁵U<span>
2. </span><span>Answer is </span>₉₁²³⁴Pa<span>
</span><span>Since this is a beta emission, a neutron is
converted into a proton while emitting an electron. Hence atomic number
increases by 1 compared to mass number but mass number remains as same. Hence,
the </span>atomic number of the
daughter atom<span> <span>should be </span></span>90 + 1 = 91<span> <span>which belongs to </span></span>Pa<span>. But the </span>mass number is same
as 234.<span>
</span>₉₀²³⁴Th → ₋₁⁰e + ₉₁²³⁴Pa<span>
</span><span>
3.<span> <span>Answer is </span></span></span>₈¹⁸O<span>
</span><span>Since this is a positron emission, a proton is converted into a neutron
while emitting an positron. Hence atomic number decreases by 1 compared to mass
number but mass number remains as same. Hence, the </span>atomic number of the
daughter atom<span> should be </span>9- 1
= 8 <span>which belong to </span>O<span>. But the </span>mass
number is same as 18.<span>
</span>₉¹⁸F → ₊₁⁰e + ₈¹⁸O<span>
4. </span>Answer is ₈₀²⁰¹Hg<span>
</span><span>This is an </span><span>electron capture
decay. </span>A<span> proton is converted into a neutron by emitting
a gamma ray. In this process </span>mass number remains
as same<span> <span>as parent atom which is </span></span>201<span>, but the </span>atomic number is
decreased by 1<span> <span>than parent atom. Hence atomic number of
daughter nucleus is 81 -1 = </span></span>80 <span>which belongs to </span>Hg.<span>
</span><span>
</span>₈₁²⁰¹Tl + ₋₁⁰e → ₀⁰γ + ₈₀<span>²⁰¹Hg</span>
Following reactions are involved in present reaction
1) A<span>g+(aq) + Li(s) → Ag(s) + Li+(aq) </span><span>− 384.4kJ
2) </span><span>2Fe(s) + 2Na+(aq) → Fe2+(aq) + 2Na(s) + 392.3kJ
</span>3) <span>2K(s) + 2H2O(l) → 2KOH(aq) +H2(g) −393.1kJ
In above reaction, reaction 1 and 3 has negative value of </span>δh∘f, while reaction 2 has posiyive value of <span>δh∘f. As per the sign convention positive sign indicates that heat is given out during the reaction, while negative sign indicates heat is to be supplied for reaction to occur. In alternative words, product formed in reaction 2 is stable as compared to reactant. Hence, it is thermodynamically favorable. </span>
Answer:
a) find attached image 1
b) find attached image 2
Explanation :
The more stable radical is formed by a reaction with smaller bond dissociation energy.
since the bond dissociation for cleavage of the bond to form primary free radical is higher, more energy must be added to form it. This makes primary free radical higher in energy and therefore less stable than secondary free radical.
<h2>The number of moles of formaldehyde can be produced by reacting 4.0 moles of methanol with 4.0 moles of oxygen gas is
<u>
8 moles</u></h2>
<u> explanation</u>
write a balanced chemical reaction
that is 2 CH3OH (l) + O2 (g) → 2HCOH (l)+ 2H2O (l)
from the reaction above 2 moles of CH3OH reacted with 1 moles of O2 to form 2 moles of HCOH and two moles of H2O
This imply that O2 is the limiting reagent ,therefore by use of mole ratio between O2 : HCOH which is 1 :2 the moles of HCOH= 2 x4 = 8 moles