Answer:
The final pressure is approximately 0.78 atm
Explanation:
The original temperature of the gas, T₁ = 263.0 K
The final temperature of the gas, T₂ = 298.0 K
The original volume of the gas, V₁ = 24.0 liters
The final volume of the gas, V₂ = 35.0 liters
The original pressure of the gas, P₁ = 1.00 atm
Let P₂ represent the final pressure, we get;



∴ The final pressure P₂ ≈ 0.78 atm.
Answer:
Four moles of the cation
Explanation:
2Rb2CrO4(s)<--------> 4Rb^+(aq) + 2CrO4^2-(aq)
Now looking at the reaction equation, it can be seen that one mole of rubidium chromate contains two moles of rubidium ions and one mole of chromate ions.
The dissolution of two moles of rubidium chromate should then yield four moles of rubidium ions and two moles of chromate ions since the ratio of ions present is 2:1.
This explains the reaction equation written above for the dissolution of two moles of rubidium chromate as shown.
1) Radium will form Ra²⁺ ions, because it is metal with two valence electrons (7s²) and it will lost two electrons to have electric configuration like noble gas radon (Z=86).
Electroic configuration of radium atom:
₈₈Ra 1s²2s²2p⁶3s²3p⁶3d¹⁰4s²4p⁶4d¹⁰4f¹⁴5s²5p⁶5d¹⁰6s²6p⁶7s².
2) Selenium wil form Se²⁻ ions, because it is nonmetal and it has six valence electrons (4s²4p⁴), it will gain two electrons to have electron configuration like noble gas krypton (Z=36).
Electronic configuration of selenium atom: ₃₄Se 1s²2s²2p⁶3s²3p⁶3d¹⁰4s²4p⁴.
Answer:
3.4 × 10²³ molecules of CBr₄
Explanation:
Given data:
Mass of CBr₄ = 189 g
Number of molecules = ?
Solution:
First of all we will calculate the number of moles.
Number of moles = mass / molar mass
Number of moles = 189 g/ 331.63 g/mol
Number of moles = 0.6 mol
Now the given problem will solve by using Avogadro number.
It is the number of atoms , ions and molecules in one gram atom of element, one gram molecules of compound and one gram ions of a substance.
The number 6.022 × 10²³ is called Avogadro number.
For example,
18 g of water = 1 mole = 6.022 × 10²³ molecules of water
Foe 0.6 moles of CBr₄:
0.6 mol × 6.022 × 10²³ molecules of CBr₄ / 1 mol
3.4 × 10²³ molecules of CBr₄
Answer: Option B
Explanation:
Dead space is the volume of sir in the body which is inhaled but it does not takes part in the gaseous exchange this is because it does not contains alveoli.
Not all the air that is inhaled inside the body is used in the process of respiration.
The dead space in the lungs is the region which helps in conducting airways, the air is not perfused to the alveoli.