Answer: 65.7 grams
Explanation:
1) ratio
Since 1 mole of CaF2 contains 1 mol of F2, the ratio is:
1 mol CaF2 : 1 mol F2
2) So, to produce 8.41 * 10^ -1` mol of F2 you need the same number of moles of CaF2.
3) use the formula:
mass in grams = molar mass * number of moles
molar mass of CaF2 = 40.1 g/mol + 2 * 19.0 g/mol = 78.1 g/mol
mass in grams = 78.1 g/mol * 8.41 * 10^ -1 mol = 65.7 grams
Explanation:
a. Adding a catalyst
no effect
.( Catalyst can only change the activation energy but not the free energy).
b. increasing [C] and [D]
Increase the free energy
.
c. Coupling with ATP hydrolysis
decrease the free energy value
.
d.Increasing [A] and [B]
decrease the free energy.
<span>There are a number of ways
to express concentration of a solution. This includes molality. Molality is
expressed as the number of moles of solute per mass of the solvent. We calculate as follows:
0.200 mol I2 / kg CCl4 ( .750 kg CCl4 ) ( 253.809 g I2 / mol I2) = 38.07 g I2 needed
Hope this helps.
</span>
That depends. there are 2 possible answers.
H
C - C = C - H gives a different answer on the right than on the left.
One the left side, the second Carbon is attached to a double bond and has but one hydrogen attached to it.
The Carbon on the right of the double bond has 2
H
C- C = C - H
H
I'm not sure what you should put. It's one of those things that I would repeat my argument and submit it.
Answer:
Mass of liquid B = 271.2 gram
Explanation:
Given:
Density of liquid A = 1000 kg/m³
Density of liquid B = 600 kg/m³
Density of mixture = 850 kg/m³
Mass of mixture = 1 kg
Assume:
Volume of liquid A = Va
Volume of liquid B = Vb
So,
Volume of mixture = Va + Vb
Mass of liquid A = 1000(Va)
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of mixture = Mass of liquid A + Mass of liquid B
1 = 1000(Va) + 600(Vb)
Volume of mixture = 1 / 850
So,
(1/850) = Va + Vb
Vb = (1/850) - Va
1 = 1000(Va) + 600[(1/850) - Va]
Va = 7.25 × 10⁻⁴
Vb = (1/850) - Va
Vb = (1/850) - [7.25 × 10⁻⁴]
Vb = 4.25 × 10⁻⁴
Mass of liquid B = 600(Vb)
Mass of liquid B = 600(4.25 × 10⁻⁴)
Mass of liquid B = 271.2 gram