0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
Carbonated drinks have the air under pressure so that carbon bubbles are forced into the drink, keeping it carbonated. So when you open a can, the air under pressure in the can comes out of the can at a high speed, making a "whooshing" sound. The gas law that applies to this concept is the Boyle's Law (PV=k or P1V1=P2V2).
I'm going to suppose you want the adjusted chemical reaction, using the formulas of the compounds. You can see it in the image attached.
Answer:
Displaced
Explanation:
A convenient way to measure the volume of an object is to measure the volume of a solid is to immerse the solid into water.
When a solid is immersed in water, it displaces some volume of water. This volume of water displaced is the same as the volume of the object.
For instance, if the volume of water in a measuring cylinder was 25 ml and i added a stone which made the water in the measuring cylinder to rise to 70 ml, it simply means that the volume of the object is 70 ml - 25 ml = 45 ml