Answer:
40%
Step-by-step explanation:
Original price: $25
Discounted price: $15
Amount of discount: $25 - $15 = $10
The boots sold for $10 less than the original price.
To find the percent discount, we need to find what percent of $25 is $10.
percent = part/whole * 100%
percent = 10/25 * 100%
percent = 0.4 * 100%
percent = 40%
N represent the number of rides each of them took
entrance fee for both of them = 2x
Total cost of rides = 2n x 3.50 = 7n
The total cost is 44
2x + 7n = 44 (Answer E)
2x + 7n = 44
2(x + 3.5n) = 44 (Answer C)
Answer:
Liam earns $9.375 per hour
Step-by-step explanation:
<em>The given information is</em>
- Lima earns $7.50 per hour
- His benefits package is 25% of his hourly wages
We need to find his hourly wages when his benefits package is included
Assume that he earns 100% per hour
∵ He earns 100% per hour
∵ His benefits package is 25% of his hourly wages
→ Add 25% to 100% to find his total hourly wages
∴ He will earn = 100% + 25% = 125% of his hourly wage
→ Find the value of 125% of his hourly earn
∵ 125% of 7.50 =
× 7.50 = 9.375
∴ His hourly earns = $9.375
Liam earns $9.375 per hour
Answer:
a. increase the sample size
Step-by-step explanation:
The width of a confidence interval is twice the margin of error, which is given by:

In which
is the standrd deviation of the population, n is the size of the sample, and z is the confidence coefficient(the higher the confidence level, the higher z is).
The only of those variables which is direct proportional to M is the sample size. This means that if we want to decrease the width of M, we need to increase the sample size.
So the correct answer is:
a. increase the sample size