99.6 mg= .0996 g
.0996g x (1mol/125.05g) x (1 mol SO3/1 mol Na2SO2) x (6.02 x 10^22/1mol SO3) = 4.79 x 10^19 SO32- ions
Answer:
NUCLEAR ENERGY -----> MECHANICAL ENERGY -------> THERMAL ENERGY --------> ELECTRICAL ENERGY
Explanation:
In nuclear reactor, various energy transformations occur in order to generate electricity. Nuclear reactor converts the energy released from nuclear fission and the heat generated is removed from the reactor by a cooling system where steam is generated. The steam then drives a turbine which powers a generator to produce electricity.
A nuclear reactor is hence an equipment where nuclear chain reactions occur and control can be obtained. The nuclear reactor uses mostly uranium-235 and Plutonium-239. When these radioactive substances absorbs neutrons, they undergo nuclear fission causing the nucleus to split into two or more smaller compounds with the release of kinetic energy a form of mechanical energy, gamma radiations and others.The kinetic energy is then harnessed in the equipment as heat (thermal energy) which is received by a cooling system and steam is generated. The steam can then power the generator from which electricity is obtained (electrical energy).
So therefore, in a nuclear reactor, the nuclear energy is transformed to mechanical energy and then thermal energy which powers the generation of the electrical energy.
Answer:
Amino >Methoxy > Acetamido
Explanation:
Bromination is of aromatic ring is an electrophilic substitution reaction. The attached functional group to the benzene ring activates or deactivate the aromatic ring towards electrophilic substitution reaction.
The functional group which donates electron to the benzene ring through inductive effect or resonance effect activates the ring towards electrophilic substitution reaction.
The functional group which withdraws electron to the benzene ring through inductive effect or resonance effect deactivates the ring towards electrophilic substitution reaction.
Among given, methoxy and amino are electron donating group. Amino group are stronger electron donating group than methoxy group. Acetamido group because of presence of carbonyl group becomes electron withdrawing group.
Therefore, decreasing order will be as follows:
Amino >Methoxy > Acetamido
Answer:
0.28m/s
Explanation:
Speed is defined as the distance travelled per unit of time. The speed of the turtle is 1.0km/h. Thus, to find the speed in m/s, we need to convert km to m (1km is 1000m), and h to s (1h = 3600s).
<em>Converting units:</em>
1.0km/h * (1000m / 1km) * (1h / 3600s) = 0.28m/s.
The speed of the turtle in meter per second is 0.28m/s
Answer:
0.5
Explanation:
2NaCl(s) + 2H2SO4(l) + MnO2(s) → Na2SO4(s) + MnSO4(s) + 2H2O(g) + Cl2(g)
Using ideal gas equation,
PV = nRT
28.7torr
Converting torr to atm,
= 0.0378atm
V = 0.597L
T = 27 °C
= 300 K
a) PV = nRT
(0.0378atm) * (0.597L) = n(0.0821) * (300k)
= 0.000915 mol
moles of water and chlorine = 0.000915 mol
From the above equation, the ratio of water to chlorine = 1 : 2
Therefore, mole of chlorine = 0.000915/2
= 0.000458 mol
mole fraction = moles of specie/moles of all the species present
= 0.000458/0.000915
= 0.5