Answer:
May sales collection
May cash sales 107,250
April account sales <u> 491,400 </u>
Total sales collection 598,650
Explanation:
On May we will collect the cash sales for May
And the sales on account for April, we need to calcualte and add these two values.
Sales for May
3,900 x 275 = 1,072,500
<em>Cash Sales for May </em>
<em>10% of may sales: 107,250</em>
<em />
Sales from April
2,100 x 260 = 546,000
<em>Credit sales for April </em>
<em>546,000 x 90% = 491,400</em>
Answer: a. 11.5%
Explanation:
Fad followers are those investors who follow a trend when it emerges and as such their betas will be less than that of informed traders because the informed traders would have acted first.
Using the Capital Asset Pricing Model to calculate expected return.
Er = Rf + b( Rm - Rf)
Er = Expected return
Rf = Risk Free Rate
b = Beta
Rm = Market Return.
The Expected Return for the Informed Investors is,
= 4% + 1.4 ( 10% - 4%)
= 4% + 1.4 ( 6%)
= 12.4%
With the Fad followed expected to have a lower beta and therefore a lower expected return than the Informed Investors, the only suitable option is the 11.5%.
Answer:
Cherry Jalopies, Inc.:
mean = (0.22 + 0.11 - 0.04 + 0.06 + 0.09) / 5 = 0.52 / 5 = 0.104
variance = [(0.22 - 0.104)² + (0.11 - 0.104)² + (-0.04 - 0.104)² + (0.06 - 0.104)² + (0.09 - 0.104)²] / 5 = (0.013456 + 0.000036 + 0.020736 + 0.001936 + 0.000196) / 5 = 0.007272
standard deviation = √0.007272 = 0.085276 = 8.53%
Straw Construction Company:
mean = (0.16 + 0.23 - 0.01 + 0.01 + 0.17) / 5 = 0.56 / 5 = 0.112
variance = [(0.16 - 0.112)² + (0.23 - 0.112)² + (-0.01 - 0.112)² + (0.01 - 0.112)² + (0.17 - 0.112)²] / 5 = (0.002304 + 0.013924 + 0.014884 + 0.010404 + 0.003364) / 5 = 0.008976
standard deviation = √0.008976 = 0.09474 = 9.47%
Answer:
c. the exaggerated hockey stick
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that the business plan error that Nan is incurring is the exaggerated hockey stick. In the context a business, "a hockey stick" explains a startups growth as a linear steady growth at launch until it hits a certain tipping point and has a growth explosion. It seems though, that in this scenario Nan is exaggerating the initial growth aspect of the startup as saying that they can capture 40% of the market, which is an extremely high value.