Answer:
South and West
Explanation:
Those people are pushing the hardest. It will move south faster than it moves west.
Answer:
The work done on the gas is equal to the area under the curve pv diagram w = area of triangle = 1/2 (base)(height) = 1/2 (BC)(Ac) = 1/2 (3v - v)(3p - p) = 1/2 (9 vp - 3 vp - 3vp + vp) = 4 vp/2 W = 2 vp
Check attachment for the diagrammatic representation
Answer:
1.
Firstly removing off one strip and it leaves electrons behind, so the strip becomes positively charged.
2. The roll however is not negatively charged because it is "earthed " by the hand holding it, thus excess negatives repel each other away through the hand.
3.Tearing off the next strip and once more it leaves electrons behind, the new strip is also positively charged and will repel the first strip.
4. Then, tear two strips apart and one will leave electrons behind on the other. Meaning that one strip is positive and the other is negative and they will attract each other.
You have to take note of the individual directions of the plane. Since one is heading east, and the other is heading west, the planes are heading at opposite directions. So, it means that their distance between each other would be equal to 1,200 miles which accounts for the sum of their individual distances. The equation is as follows:
Total Distance = Distance of slower plane + Distance of faster plane
1,200 miles = st + (30+s)(t)
where
s is the speed of the slower plane and t is the time. Since both are not given, the final answer would just be in terms of s.
1,200 = t(s + 30 + s)
t = 1200/(30+2s)
t = 600/(15+s)
To solve this problem it is necessary to apply the concepts related to Newton's second law and the kinematic equations of movement description.
Newton's second law is defined as

Where,
m = mass
a = acceleration
From this equation we can figure the acceleration out, then



From the cinematic equations of motion we know that

Where,
Final velocity
Initial velocity
a = acceleration
x = displacement
There is not Final velocity and the acceleration is equal to the gravity, then





From the equation of motion where acceleration is equal to the velocity in function of time we have




Therefore the time required is 0.0705s