Answer:
second force = 32.784
Magnitude =
θ = -90°
Explanation:
a)
Fnet = ma
F1 + F2 = ma
20N + F2 = 2(12 × cos30° + 12 ×sin30°)
F2 = 2 × 12 ( sin 30° + cos 30°)
= 24 × ( 1 + √3 )÷ 2
=12 (1 +√3 )
= 32.784
b)

= 
= 
=
c)
θ = 30° + 180°
θ = 210°
210° - 300°
θ = -90°
Let
upthrust = T
weight = W = mg
Air resistance = F
When balloon is descending, air resistance acts upwards (positive)
By Newton's first law, the net force on the balloon is zero, or
T+F-W=0......................(1)
Let w=weight of material dumped so that balloon now travels upwards at constant speed.
Air resistance acts against motion, namely downwards.
The Newton's equation now reads
T-F-(W-w)=0................(2)
Subtract (2) from (1)
T+F-W - (T-F-(W-w)) = 0
Solve for w
w=2F, or
the WEIGHT of material to be released equals twice the resistance of air.
Answer:
Net electric field, 
Explanation:
Given that,
Charge 1, 
Charge 2, 
distance, d = 3.2 cm = 0.032 m
Electric field due to charge 1 is given by :



Electric field due to charge 2 is given by :



The point charges have opposite charge. So, the net electric field is given by the sum of electric field due to both charges as :



So, the electric field strength at the midpoint between the two charges is 91406.24 N/C. Hence, this is the required solution.
Look on this website http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/phyopt/sinslit.html
Answer:
U = 1794.005 × 10⁶ J
Explanation:
Data provided;
Capacitance of the original capacitor, C = 1.27 F
Potential difference applied to the original capacitor, V = 59.9 kV
= 59.9 × 10³ V
Now,
The Potential energy (U) for the capacitor is calculated as:
Potential energy of the original capacitor, U =
× C × V²
on substituting the respective values, we get
U =
× 1.27 × ( 59.9 × 10³ )²
or
U = 1794.005 × 10⁶ J