Initial repair cost = $1200
Gratuity = 15% of the initial repair cost
= 15% of 1200

= 15 × 12
= 180
Hence, the gratuity for the service is $180.
Answer:
(–1.4, 1.5)
Step-by-step explanation:
The blue line and the purple line are the lines corresponding to the equations of interest. Their point of intersection is in the 2nd quadrant, so is nearest to ...
(–1.4, 1.5)
__
It can be useful to understand that for equations in standard form:
ax +by = c
the x- and y-intercepts are ...
- x-intercept: c/a . . . . value of x for y = 0
- y-intercept: c/b . . . . value of y for x = 0
__
For the equations of interest, the first has intercepts of ...
x=2/3, y=1/2 . . . . graphed line makes a 1st-quadrant triangle with the axes (blue line)
And the second has intercepts of ...
x=-1, y=-4 . . . . graphed line makes a 3rd-quadrant triangle with the axes (purple line)
Since the purple line has a steeper slope, the point of intersection of the lines will be in the 2nd quadrant. There is only one 2nd-quadrant answer choice: (-1.4, 1.5).
Answer:
The current equity is $32,000
Step-by-step explanation:
Here, we are to calculate the current equity of the House
Value of house initially is $150,000
loan borrowed is 80% of this
= 80/100 * 150,000 = $120,000
Now the house value is 140,000 and the loan amount is reduced to 12,000
The outstanding loan amount to pay would be 120,000-12,000 = 108,000
The current equity is thus = Assets - liability = 140,000-108,000 = $32,000
Answer:
AE = 43.2 units
Step-by-step explanation:
As per the given question image, it can be seen that in the 
1. 
2.
is common to both the triangles.
3. Two angles are common, so the third angle
is also equal to
.
All the three angles in the
are equal to each other, hence the triangles are similar.
As per the property of similar triangles, the ratio of their sides will be equal.
AB : AC = AE : AD
AC = 88 units
BC = 55 units
AB = AC - AB = 33 units
Let side AE =
units
Side AD = AE + ED
So, AD = 
Using the ratio:

So, AE = 43.2 units
Answer:
4) 7.9%
Step-by-step explanation:
Given:
% of milk chocolate = 70%
% of white chocolate = 30%
Total number of chocolate = 20
Number of milk chocolate:

Number of white chocolate:
From the calculations, we now know there are 14 milk chocolates and 6 white chocolates.
2 white chocolates are picked at random without replacement.
Probability first chocolate picked was white: 
Probability second chocolate picked was white: 
To find probability that both of them are white chocolates, multiply probability of the first and second.
0.3 * 0.2632 = 0.07896
≈ 0.079
Convert to percentage by multiplying by 100.
0.079 * 100 = 7.9%
The probability that they are both
white chocolate is 7.9%