Answer:
The percent by mass of 3.55 g NaCl dissolved in 88 g water is 3.88%
Explanation:
When a solute dissolves in a solvent, the mass of the resulting solution is a sum of the mass of the solute and the solvent.
A percentage is a way of expressing a quantity as a fraction of 100. In this case, the percentage by mass of a solution is the number of grams of solute per 100 grams of solution and can be represented mathematically as:

In this way it allows to precisely establish the concentration of solutions and express them in terms of percentages.
In this case:
- mass of solute: 3.55 g
- mass of solution: 3.55 g + 88 g= 91.55 g
Replacing:

Percent by mass= 3.88%
<u><em>The percent by mass of 3.55 g NaCl dissolved in 88 g water is 3.88%</em></u>
Answer:
The correct answer is - option D. (check image)
Explanation:
Alkynes and alkenes both decolorized bromine in carbon tetrachloride. The absorption of the IR at about 3300 cm-1 for the X here that are found in the terminal alkynes absorption range only. In presence of excess hydrogen and a nickel catalyst, x gives the 2-methyl pentane.
The most likely structure for X is: CH3-CH3-ch-CH2-C≡CH
Answer:
Check the image in the file attached below.
Explanation:
The objective of this question is to use the diagram provided to indicate the distance that corresponds to the bond length of the N2 molecule by placing X on the horizontal axis.
The bond length shows the distance of the bonds between the nuclei of the bonded atoms between the N2 molecule and O2 molecule. From the diagram, we can see that the bond length of O2 shows a greater tendency over the N2 molecule and it also have higher potential energy than the N2 molecule.
Answer:
Tell the teacher about the accident right away.
The mass percent of potassium chloride is 1.386%
<u><em>calculation</em></u>
mass percent = actual mass/ Theoretical mass x 100
Actual mass = 9.35 g
Theoretical mass is calculated as below
Step 1 : write the equation for reaction
KCl + H₂O → KOH + HCl
Step 2: find the moles of H₂O
moles = mass÷ molar mass
The molar mass of H₂O = (2 x1 ) +(16) = 18 g/mol
moles is therefore = 162.98 g÷ 18 g/mol =9.054 moles
Step 3: use the mole ratio to determine the moles of KCl
KCl: H₂O is 1:1 therefore the moles of KCl is also = 9.054 moles
Step 4: find the theoretical mass of KCl
mass = moles x molar mass
from periodic table the molar mass of KCl = 39 +35.5 =74.5 g/mol
mass = 9.054 moles x 74.5 g/mol =674.5 g
Theoretical mass is therefore = 9.35 g/ 674.5 g x 100 = 1.386%