The answer 456 fe
Because it the benefit is doing today
Let's convert the task into an example, simplifyng which will make us able to get the answer.
So, according to the task:
![\sqrt[9]{x} * \sqrt[9]{x} * \sqrt[9]{x} * \sqrt[9]{x} = \sqrt[1/ 9 ]{x} * \sqrt[1/9]{x} * \sqrt[1/9]{x} * \sqrt[1/9]{x}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%20%5Csqrt%5B9%5D%7Bx%7D%20%2A%20%20%5Csqrt%5B9%5D%7Bx%7D%20%2A%20%20%5Csqrt%5B9%5D%7Bx%7D%20%2A%20%20%5Csqrt%5B9%5D%7Bx%7D%20%0A%0A%3D%20%20%20%5Csqrt%5B1%2F%209%20%5D%7Bx%7D%20%2A%20%20%5Csqrt%5B1%2F9%5D%7Bx%7D%20%2A%20%20%5Csqrt%5B1%2F9%5D%7Bx%7D%20%2A%20%20%5Csqrt%5B1%2F9%5D%7Bx%7D%20)
Now we can simplify:
![\sqrt[1/9]{x} + 1/9+1/9+1/9 = x^{4/9}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%5B1%2F9%5D%7Bx%7D%20%2B%201%2F9%2B1%2F9%2B1%2F9%0A%0A%3D%20x%5E%7B4%2F9%7D%20)
So the answer is <span>
C:x to the four ninths power</span>
Answer:
a)
b) number of flowers.
c) 2830
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
The number of flowers bloomed is given by the function:
where s is the s is the number of seeds she planted.
The number of seeds planted per week is given by
where w represents the number of weeks.
a) composite function that represents how many flowers Lily can expect to bloom over a certain number of weeks.
The composite function can be written as:
where f(w) gives the number of flowers that bloomed in w weeks.
b) units of measurement for the composite function
The composite functions gives the number of flower that will bloom in w weeks. Thus, the unit of measurement is number of flowers.
c) Number of flowers in 35 weeks.
We put w = 35 in the composite function.
2830 flowers will bloom in 35 weeks.
Thanks
Step-by-step explanation:
Answer:
0.07
a. the distribution will be a normal distribution.
c. we would suspicious ins there is a 2 % chance of getting the required value.
Step-by-step explanation:
Let the number of times, t be = 50
Assuming that the die is fair
standard deviation = 1.71
mean = 3.5
suppose we want tp find the probability of a 2 showing. The solution becomes:
probability = 
c. the mean of rolls will be 0.07
Answer:
4 games
Step-by-step explanation:
<em>Robert called two bowling centers, Fannin Lanes and Fun Times Lanes, to déterminé the cost to bowl.</em>
Let x number of games played
y represents total cost to bowl
- Fannin Lanes charges 2.50 per games plus 2 for shoe rental
y = 2.50x + 2
- Fun Time Lanes charges 2 per game plus 4 for shoe rental.
y = 2x + 4
<u><em>If total cost to bowl be same at both center</em></u>
2.50x + 2 = 2x + 4
2.5x - 2x = 4-2
0.5x = 2
x = 4
Hence, 4 games will the cost to bowl be the same at both center.