Lets represent Ana and Christion using the Letters A and C
a+c=500
c=a+150
now substitute c for a+150 back into the first equation
a+a+150=500
a+a=350
2a=350
Divide by two
a=175
Now that we know annie has 175 all we do is subtract that from the total (500)
C=325
Sure enough, 175 is 150 less than 325
Hope that helped, send me a message if you need clearing up :D
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>The distance is:</u>
<u>Return trip will take:</u>
- 480/75 = 6.4 hours = 6 hours and 24 min
Answer:
Option D
Step-by-step explanation:
correct answer on edge :)
If a random sample of 20 persons weighed 3,460, the sample mean x-bar would be 3460/20 = 173 pounds.
The z-score for 173 pounds is given by:

Referring to a standard normal distribution table, and using z = 0.66, we find:

Therefore

The answer is: 0.2546