Answer:
Sam is 37 years old.
Step-by-step explanation:
Susan is 40. Sam is just 3 years younger, making him/her 37.
40 = S + 3
(S = 37)
I hope this helped at all ^-^ Please tll me if I made an error or left something out.
Answer:
The sample mean is$ 52
The claimed population mean is $58
Step-by-step explanation:
American households spent an average of about $52 in 2007 on Halloween merchandise such as costumes, decorations and candy. This tells you that the sample mean is$ 52.
1500 households were surveyed in 2008 and found an average spending of $58 0n Halloween tell us that the claim's population mean is $58
When looking at probabilities, two ideas are always true.
1) Any probability is more than 0.
2) The sum of all the probabilites is 1.
Idea #2 works here. (For example, think of how a die has six things and the probability of each is 1/6. So 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6 + 1/6 = 1.) Let G = the probability of grape, C = probability of cherry and O = the probability of orange. From Idea #2, G + C + O = 1. Since we know G and C, then
3/10 + 1/5 + O = 1.
3/10 + 2/10 + O = 1
5/10 + O = 1
O = 5/10
Thus, the probability of an orange jelly bean is 5/10 = 1/2.
Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
I think the correct answer from the choices listed above is option B. Deliberate bias <span> is the source error that can be avoided by locating questions sensitive to bias and changing or dropping them. Hope this answers the question. Have a nice day.</span>