answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rudiy27
2 years ago
14

Margie received her store order on 12/3/16 at 4AM. She just opened one of the

Mathematics
1 answer:
Cerrena [4.2K]2 years ago
8 0

Answer:

Exp Date: 1/17/2017

Exp Time: 4:00am

Prep Date: 12/3/2016

Prep Time: 4:00am

Initials: 12/7/2016

Step-by-step explanation:

A well-detailed version of the question has been uploaded in form of an image for easier understand.

Looking at the question, it was said that she received her store order on 12/3/2016 at 4am, this implies that the prep date and time are 12/3/2016 and 4am respectively. Also, it was said that the expiration date was printed on the product and it is 1/17/2017. Obviously, the expiration time would also be 4am because it was prepared at 4am and if we calculate in. 24hours we would get 4am at the expiration date as well. Lastly, we were told she opened the product she received on 12/7/2016 which is the initial date the product was used. From all these we can deduce the following:

Exp Date: 1/17/2017

Exp Time: 4:00am

Prep Date: 12/3/2016

Prep Time: 4:00am

Initials: 12/7/2016

You might be interested in
In the figure the horizontal lines are parallel and ab=bc=cd if lm =5 find jm
Leviafan [203]
Answer is c or 10

thanks!
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dana wants to make two types of dog treats. She has 10 cups of peanut butter and 12 cups of flour. Her dog bone treat recipe use
alexdok [17]
<span>D. Let x represent the number of trays of dog bone treats made and y represent number of trays of oatmeal dog treats made.</span>
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The price of a pair of headphones is $39.99 before tax. Dalton bought the headphones for 30% off. He then paid 6% sales tax on t
dimaraw [331]

Answer:

part A 1.68

part B 29.67

Step-by-step explanation:

First you multiply $39.99 dollars and  0.30 = $11.9970 you round this to $12.00

After you apply the discount $39.99 - $12.00  = 27.99  

Next you must multiply 27.99*0.06 =1.6794 and round to 1.68 to get tax

Last you add $27.99 and 1.68 to get a total of $29.67 for the headphones

Plz give brainliest i didnt look it up.

4 0
2 years ago
D2-9k+3 for d=10 and k=9
AVprozaik [17]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

10^2-9(9)+3

100-81+3

19+3

22

8 0
2 years ago
Lucy wants to have a fun-filled day without spending too much money. The local zoo charges a $25 entry fee and a parking fee of
ehidna [41]

Answer:

The required system of equations is,

y=25+x

y=20+2x.

Step-by-step explanation:

Let the number of hours spent by Lucy = x

It is given that,

Local zoo charges initial fee $25 and per hour fee $1.

So, the equation representing the cost if Lucy stays 'x' hours is,

y=25+x in dollars.

Also, Local citcus charges initial fee $20 and per hour fee $2.

So, the equation representing the cost if Lucy stays 'x' hours is,

y=20+2x in dollars.

Since, the objective function for the situation is to 'minimize the cost'.

So, upon solving the equations, we will get the minimum value as,

25+x = 20+2x

i.e. x= 5

Thus,

y=25+x implies y=25+5 i.e. y= $30

y=20+2x implies y=20+2\times 5 i.e. y=20+10 i.e. y= $30

Thus, the minimum value is $30.

The required system of equations is,

y=25+x

y=20+2x.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Ms.Fox asked her class "is the sum of 4.2 and the square root of 7 irrational or rational?" Patrick answered that the sum would
    7·2 answers
  • Bob and Ted are in the plumbing business. Bob can do the plumbing hook-up for a new house in 4 hours; Ted does the same job in 6
    11·2 answers
  • Jenna offers regular haircuts for $25 and haircuts plus coloring for $42.This weekend had a total of 24 clients and Jenna earned
    10·1 answer
  • Jenny has 550g of flour. She needs 0.5kg of flour for a recipe.when she has made her recipe,has many grams of flour will she hav
    11·1 answer
  • You conduct an experiment where you roll a die and record the results. You roll the die 1,230 times, and the results are shown i
    11·1 answer
  • In a classroom, there are 7 male students and 11 female students that are taking a test. If each student is equally likely to tu
    6·1 answer
  • The regular price of a scooter is $65.50. It is on sale for $52.40. What is the percent decrease from the regular price to the s
    9·1 answer
  • Park Street, Scott Street, and Oak Street form a triangle. If the angle formed by Oak Street and Park Street is 62° and the angl
    12·1 answer
  • If ribbon candy costs 2.50 per foot. How many feet can you buy if u have 11.25
    9·1 answer
  • (b) In a continuous series the average weight of some students is 75 kg and the sum of the weights is 6000 kg. Find the number o
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!