Answer:
The answer is: 51.8 g (86% of serving size)
Explanation:
In order to solve the problem, we have to first determine the number of moles there are in 11.0 g of sucrose. Sucrose has a molecular weight of 342 g (we calculate this from the molar mass of the elements : 12 x 12 g/mol C + 22 x 1 g/mol H + 11 x 16 g/mol O). So, we divide the mass (11.0 g) into the molecular weight of sucrose:
11.0 g sucrose x 1 mol/342 g sucrose= 0.032 mol
We have 0.032 mol of sucrose in a serving of 60 g. But we need less moles (0.0278 mol):
0.032 mol ------------ 60 g serving
0.0278 mol------------ x= 0.0278 mol x 60 g serving/0.032 mol
x= 51.8 g
So, lesser than 1 serving of 60 g must be eaten to consume 0.0278 mol os sucrose. Exactly, 51.8 g (which stands for a 86% of the serving size).
99.6 mg= .0996 g
.0996g x (1mol/125.05g) x (1 mol SO3/1 mol Na2SO2) x (6.02 x 10^22/1mol SO3) = 4.79 x 10^19 SO32- ions
Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho
1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4