Answer:
28
Explanation:
Velocity ratio= Radius of wheel/radius of axle
Radius of wheel= 4.125 inches
Radius of axle= 0.125 inches
Velocity ratio = 4.125/0.125 = 33
Then;
Efficiency = mechanical advantage/velocity ratio × 100
Since the efficiency of the system = 85%
85 = mechanical advantage/33 × 100
Mechanical advantage = 85 × 33/100 = 28
Answer : The correct answer for mole ratio of H₂O : H₃PO₄ = 6: 4 .
Mole ratio :
It is defined as mole of one substance to another substance in a balanced reaction . In the balanced reaction , the coefficient written before the substances are taken as moles of that substance.
The given balanced reaction between P₄H₁₀ and H₂O is :
P₄O₁₀ + 6 H₂O → 4 H₃PO₄
Mole of H₂O = 6
Mole of H₃PO₄ = 4
Hence mole ratio of Water : H₃PO₄ = 6 : 4
A.) The conversion factor is 1 amu =

To know how many amu in

grams of neutrons:

=1.00811 amu
b.) The mass in grams of one lithium ion which has an atomic weight of 6.94 amu.

=

c.) How many amu in 6.492x10^-23g potassium?

= 39.0957 amu
Water is the only one of these that would work by process of elimination.
<span>the answer is
1A = 10^-10 m
so </span>1.61Å = 1.61 x 10^-10 m
he distance between the atoms of H−I is 1.61 x 10^-10 m