Answer:
speed of boat as

river speed is given as

Explanation:
When boat is moving down stream then in that case net resultant speed of the boat is given as
since the boat and river is in same direction so we will have

Now when boat moves upstream then in that case the net speed of the boat is opposite to the speed of the river
so here we have

as we know when boat is in downstream then in that case it covers 24 miles in 2 hours

also when it moves in upstream then it covers same distance in 3 hours of time



so we have speed of boat as

river speed is given as

Answer:
27 °C
Explanation:
BY the statement of the question it is clear that it is about an ideal gas - and hence if change in KE is about zero - then there will be no change of temperature.
So, answer is 27 °C
Because charges are positioned on a square the force acting on one charge is the same as the force acting on all others.
We will use superposition principle. This means that force acting on the charge is the sum of individual forces. I have attached the sketch that you should take a look at.
We will break down forces on their x and y components:


Let's figure out each component:


Total force acting on the charge would be:

We need to calculate forces along x and y axis first( I will assume you meant micro coulombs, because otherwise we get forces that are huge).


Now we can find the total force acting on a single charge:

As said before, intensity of the force acting on charges is the same for all of them.
Answer:
the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Explanation:
Given that;
speed of car V = 120 km/h = 33.3333 m/s
Reaction time of an alert driver = 0.8 sec
Reaction time of an alert driver = 3 sec
extra time taken by sleepy driver over an alert driver = 3 - 0.8 = 2.2 sec
now, extra distance that car will travel in case of sleepy driver will be'
S_d = V × 2.2 sec
S_d = 33.3333 m/s × 2.2 sec
S_d = 73.3333 m
hence, number of car of additional car length n will be;
n = S_n / car length
n = 73.3333 m / 5m
n = 14.666 ≈ 15
Therefore, the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Answer:
22.7 meters
Explanation:
Let's remind the difference between distance and displacement:
- distance: the total distance travelled by an object in all its paths
- displacement: the different between the final and initial position of the object
In this case, the problem asks to find the distance covered by the ball. This will be the sum of the distances covered by the ball in each part of its motion, therefore:

(instead, the displacement will be the difference between the final and initial position of the ball, therefore:
)