Answer: 3000k and centauri A
Explanation:
Answer:
Mass of bike = 38 kg.
Explanation:
Kinetic energy is given by the expression,
, where m is the mass and v is the velocity.
Here speed of child riding bike = 6 m/s
Mass of child = 30 kg
Total kinetic energy = 1224 J
Let the mass of bike be, m kg
So, total mass of child and bike = (m + 30) kg
Substituting,

So, mass of bike = 38 kg.
Answer:
yes
Explanation:
He used the formula R = VI and obtained an
answer of 2
Answer:
V_infinty=98.772 m/s
Explanation:
complete question is:
The following problem assume an inviscid, incompressible flow. Also, standard sea level density and pressure are 1.23kg/m3(0.002377slug/ft3) and 1.01imes105N/m2(2116lb/ft2), respectively. A Pitot tube on an airplane flying at standard sea level reads 1.07imes105N/m2. What is the velocity of the airplane?
<u>solution:</u>
<u>given:</u>
<em>p_o=1.07*10^5 N/m^2</em>
<em>ρ_infinity=1.23 kg/m^2</em>
<em>p_infinity=1.01*10^5 N/m^2</em>
p_o=p_infinity+(1/2)*(ρ_infinity)*V_infinty^2
V_infinty^2=9756.097
V_infinty=98.772 m/s