To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50
Answer:
9 feet
Step-by-step explanation:
Given:
The border of the garden is a right angled triangle.
Two lengths are given as 12 ft and 15 ft.
Let the length of the shortest timber be 'x' feet.
Now, in a right angled triangle, the longest length is called the hypotenuse.
As 15 feet is the largest length, it is the hypotenuse of the triangle. Now, applying Pythagoras theorem, we get:

The negative value is neglected as length can never be negative.
Therefore, the length of the shortest timber is 9 feet.
The answer is c 20 percent because if divide 75 and 15 u get 5 so thats 20 percent.
Answer:
0.0417
Step-by-step explanation:
Given the following;
p = 0.7, n=121
The sampling distribution of sample proportion will be approximately normal with mean
\mu_{\hat{p}}=p=0.7
and standard deviation
\sigma_{\hat{p}}=\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\frac{0.7\cdot 0.2}{121}}=0.0417
Check attachment for the curve diagram.
5 people.
14 + 9 + 12 + 13 + 12 = 60 total pencils.
60 pencils / 5 people = 12 pencils each.