First, we are using the ideal gas law to get n the number of moles:
PV = nRT
when P is the pressure = 748 mmHg/760 = 0.984 atm
V is the volume = 4 L
R is ideal gas constant = 0.0821
T is the temperature in Kelvin = 300 K
∴ n = 0.984atm*4L/0.0821*300
= 0.1598 moles
when the concentration = moles * (1000g / mass)
= 0.1598 * (1000g / 58 g )
= 2.755 M
when the freezing point = 5.5 °C
and Kf = - 5.12 °C/m
∴ the freezing point for the solution = 5.5 °C + (Kf*m)
= 5.5 °C - (5.12°C/m * 2.755m)
= -8.6 °C
32’ns()3 jsjsusiiaaiaoaoididudud
Answer:
B. This explains how two noble gases' molecules can have an attractive force between them.
C. This explains why long hydrocarbon chains have relatively high boiling points.
Explanation:
Temporary dipole moments are weak intermolecular force of attraction between two or more compounds. They are the weakest of intermolecular forces. They form when non-polar molecules becomes polar due to the constant motion of their electrons. This may lead to an uneven charge distribution at an instant.
When this occurs, the molecule has a temporary dipole. The dipole can induce neighboring molecules to be distorted and form dipoles as well.
- Two noble gases can exhibit this bonding attraction usually when at low temperature. The temporary dipole cause a temporary charge separation and can lead to attraction.
- Long hydrocarbons of long chains also exhibits this bonding which can cause a rise in their boiling point.
- Ammonia and nitrogen gas will exhibit hydrogen bonding, a strong dipole - dipole attraction.
- Hydrogen fluoride and methanol has hydrogen bonds likewise dimethyl either and acetone.
Your going to want to round 8.01 to 8.01 and change 3.127 rounded too 3.1
then u want to take 8.0 and 3.1 and times it and u will get 24.8 or 25