Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
The number of Ml of a 0.40 %w/v solution of ,nalorphine that must be injected to obtain a dose of 1.5 mg is calculated as below
since M/v% is mass of solute in grams per 100 ml
convert Mg to g
1 g = 1000 mg what about 1.5 mg =? grams
= 1.5 /1000 = 0.0015 grams
volume is therefore = 100 ( mass/ M/v%)
= 100 x( 0.0015/ 0.4) = 0.375 ML
Answer:
Yes.
Explanation:
Yes, I did see a wave that formed and rolled down the line because of tapping the stick on one end of the tape. The wave that had been created goes from one side of the tape to the other end of the tape. This movement occur in the tape due to the disturbance at one end of the tape so we can say that wave formed in the tape and rolled down the line.
2.67 is the hsjshkahsjahsgz hi ajahsghsjahaysjs