Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
<span>Answer:
Pressure is always density * gravity * depth
P = 1000 kg/m^3 * 9.81 m/s^2 * 221 m
P = 2168010 Pa</span>
Answer:
1/2
Explanation:
We need to make a couple of considerations but basically the problem is solved through the conservation of energy.
I attached a diagram for the two surfaces and begin to make the necessary considerations.
Rough Surface,
We know that force is equal to,



Matching the two equation we have,


Applying energy conservation,





Frictionless surface




Given the description we apply energy conservation taking into account the inertia of a sphere. Then the relation between
and
is given by

