Answer:
11.1%
Step-by-step explanation:
Given:
Molly bought a pair of gloves and a skirt.
The gloves cost £4.
She sold the gloves and the skirt for a total of £48.
<em><u>She made 100% profit</u></em> on the cost of the gloves and 20% profit on the total cost.
Question asked:
Percentage profit on the cost of the skirt = ?
Solution:
Cost price of gloves = £4
Profit % = 100
Profit amount = 
Sell price of gloves = Cost price + Profit amount
= £4 + £4 = £8
Sell price of both gloves and skirt = £48
Sell price of skirt = £48 - £8 = £40
<u>As given, she makes 20% profit on the total cost.</u>
Let cost price of skirt = 
Cost price of both gloves and skirt = 
Total Profit = 
Sell price of both gloves and skirt = Cost price of both gloves and skirt + Total profit


By cross multiplication:
By subtracting both sides by 24

By dividing both sides by 6

Cost price of skirt =
= £36
Profit = Sell price of skirt - Cost price of skirt
= £40 - £36 = £4
Profit% = 
= 
Therefore, percentage profit on the cost of the skirt is 11.1%