answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
1 year ago
5

Write an equation using an exponent that would express the 100-year total rainfall. Explain how the digits have shifted position

and why.
Mathematics
1 answer:
tino4ka555 [31]1 year ago
8 0
Number: 365
Exponent: 100

365 days in a year, and 100 days of rainfall. So 365 X itself 100 times.
You might be interested in
Tamara was asked to write an example of a linear functional relationship. She wrote this example: My babysitting service charges
Vlada [557]

Answer:

Hours      Charge

1               y = 6.5(1) + 5 = $11.5

2              y = 6.5(2) + 5 = $18

3              y = 6.5(3) + 5 = $24.5

4              y = 6.5(4) + 5 = $31

Step-by-step explanation:

In an equation y=mx+b, we can interpret the intercept b as the value of the initial charge and the slope m as the additional charge per hour. So, we can formulate the following equation:

y = 6.5x + 5

Where x is the hours and y are the charges for the babysitting, so, we can fill the table as:

Hours      Charge

1               y = 6.5(1) + 5 = $11.5

2              y = 6.5(2) + 5 = $18

3              y = 6.5(3) + 5 = $24.5

4              y = 6.5(4) + 5 = $31

7 0
1 year ago
If abx-5=0 what is x in terms of a and b
Nady [450]
abx - 5 = 0

Add 5 to both sides:
abx = 5

Divide by <em>ab</em>:
x =  \frac{5}{ab}
3 0
2 years ago
Tom went on a bike to the store 3 miles away. If it took Tom 1/2 of an hour to get there and 2/3 of an hour to get back , what w
anastassius [24]

Answer:

5.14 mi/h

Step-by-step explanation:

To find the average speed, we simply find the total distance traveled by Tom and divide that by the total time the entire journey took him.

Average speed = (total distance traveled) / (total time taken)

TOTAL DISTANCE TRAVELED

He traveled 3 miles to and 3 miles fro. Hence:

3 + 3 = 6 miles

TOTAL TIME TAKEN

He spent ½ hr to go and ⅔ hr to return back. Hence:

½ + ⅔ = 7/6 hr

Therefore, the average speed is:

v = 6 / (7/6)

v = 36 / 7 = 5.14 mi/h

Tom's average speed was 5.14 mi/h.

8 0
1 year ago
Describe in words the surface whose equation is given. (assume that r is not negative.) θ = π/4
Delvig [45]
An equation in the form \theta=\dfrac{\pi}{4} is the line 
that goes through the origins and whose tangent equates \dfrac{\pi}{4}. In general, any equation in the form \theta=\theta_0
is the equation of a line. 
7 0
2 years ago
Find the area of irregular figure ​
elixir [45]

Step-by-step explanation:

For square

A=bh

A=30(20)

A=60in²

For triangle

A=½bh

A=½(40)(30)

A=½(120)

A=60in²

Add

60+60=120in²

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Wat is 1000 divided by 350
    5·1 answer
  • Values that can makes an inequality a true statement are called the ____________.
    13·1 answer
  • the line y=2x-4 and the parabola y=x^2- 4 intersect in the standard x,y coordinate plane if point a s,t is at an intersection of
    12·1 answer
  • Assume that you pay $2,849.84 in state property taxes every year. If your property has an assessed value of $41,302, what is you
    11·2 answers
  • A scientist is studying red maple tree growth in a state park. She measured the trunk diameters of a sample of trees in the same
    14·2 answers
  • Consider the three functions below. f(x) = Negative StartFraction 6 Over 11 EndFraction (eleven-halves) Superscript x g(x) = Sta
    10·2 answers
  • A car is traveling on Michigan Street towards Ward Street. The car planes to turn right into Ward Street. what is the angle meas
    11·1 answer
  • Elliott is counting the change from a class fundraiser. He has half as many quarters as nickels, and he has 7 fewer dimes than n
    5·2 answers
  • 8 out of every 20 spectators were girls. There were a total of 1560 spectators at the game. How many of the spectators were girl
    15·2 answers
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!