First we need to calculate annual withdrawal of each investment
The formula of the present value of an annuity ordinary is
Pv=pmt [(1-(1+r)^(-n))÷(r)]
Pv present value 28000
PMT annual withdrawal. ?
R interest rate
N time in years
Solve the formula for PMT
PMT=pv÷[(1-(1+r)^(-n))÷(r)]
Now solve for the first investment
PMT=28,000÷((1−(1+0.058)^(−4))
÷(0.058))=8,043.59
The return of this investment is
8,043.59×4years=32,174.36
Solve for the second investment
PMT=28,000÷((1−(1+0.07083)^(
−3))÷(0.07083))=10,685.63
The return of this investment is
10,685.63×3years=32,056.89
So from the return of the first investment and the second investment as you can see the first offer is the yield the highest return with the amount of 32,174.36
Answer d
Hope it helps!
Given
jacinta buys 4 pounds of turkey and 2 pounds of ham & pays a total of $30, turkey costs $1.50 less per pound than the ham.
find out the combined cost of 1 pound of turkey and 1 pound of ham
To proof
As given in the question
jacinta buys 4 pounds of turkey and 2 pounds of ham
total pay by jacinta = $30
let us assume that the price of the ham = x
as given in the question
turkey costs $1.50 less per pound than the ham
turkey costs becomes = x - 1.50
then the equation becomes
30 = 4 (x - 1.50) + 2x
30 = 4x + 2x - 6
36 = 6x
x = 6
thus
ham cost per pound = $6
turkey cost per pound = 6 - 1.50
= $ 4.5
Now find out
cost of 1 pound of turkey + 1 pound of ham = $ 6 + $ 4.5
= $ 10.5
Hence proved
Answer:In 20 weeks they will have the same amount of money.
Step-by-step explanation:
Answer:
The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

Find the minimum height in the top 15% of heights.
This is the value of X when Z has a pvalue of 0.85. So it is X when Z = 1.04.




The minimum height in the top 15% of heights is 76.2 inches.
Answer:
D.He has not budgeted for all of the expenses in the subcategories.
Step-by-step explanation:
Transportation Budget : 400
a. Car payments 210
b. Gas/Oil 120
c. Insurance 60
d. License/Registration 8
e. Taxes 2
f. Maintenance/Repair
Lewis did not budget the Maintenance/Repair subcategory, because there is no price or cost indicator next to it.
Therefore, the corrct answer is option
D.He has not budgeted for all of the expenses in the subcategories.