Answer:
C) 0.28 M
Explanation:
Considering:
Potassium hydroxide will furnish hydroxide ions as:
Given :
<u>For Potassium hydroxide :
</u>
Molarity = 0.25 M
Volume = 40.0 mL
The conversion of mL to L is shown below:
1 mL = 10⁻³ L
Thus, volume = 40.0×10⁻³ L
Thus, moles of hydroxide ions furnished by Potassium hydroxide is same as the moles of Potassium hydroxide as shown below:
Moles of hydroxide ions by Potassium hydroxide = 0.01 moles
Barium hydroxide will furnish hydroxide ions as:
Given :
<u>For Barium hydroxide :
</u>
Molarity = 0.15 M
Volume = 60.0 mL
The conversion of mL to L is shown below:
1 mL = 10⁻³ L
Thus, volume = 60.0×10⁻³ L
Thus, moles of hydroxide ions furnished by Barium hydroxide is twice the moles of Barium hydroxide as shown below:
Moles of hydroxide ions by Barium hydroxide = 0.018 moles
Total moles = 0.01 moles + 0.018 moles = 0.028 moles
Total volume = 40.0×10⁻³ L + 60.0×10⁻³ L = 100×10⁻³ L
Concentration of hydroxide ions is:
<u>
The final concentration of hydroxide ion = 0.28 M</u>