Answer:
The gravitational force between them quadruples
Explanation:
According to law of gravitation, the force of attraction (F) between two masses m1 and m2 is directly proportional to the product of the masses and inversely proportional to the square of the distance(r) between them. Mathematically,
F1 = Gm1m2/r²... 1
If their masses doubles, the formula becomes;
F2 = G(2m1)(2m2)/r²
F2 = 4Gm1m2/r² ... 2
Dividing equation 2 by 1, we have;
F2/F1 = {4Gm1m2/r²}÷{Gm1m2/r²}
F2/F1 = 4Gm1m2/r²×r²/Gm1m2
F2/F1 = 4
F2 = 4F1
The gravitational force between the masses when they doubles quadruples.
Answer:
4.41 × 10¹² J, 2.72 × 10³ m³, 0.907 × 10 ⁻³ m
Explanation:
Gravitational potential energy = mgh
where m is mass in kg, g is acceleration due to gravity in m/s², and h is the distance from the base of the dam.
mass of the surface water = density of water × volume of water × 1 m = 1000 kg / m³ × 3.0 × 10⁶ m² × 1 m = 3 × 10⁹ kg
Gravitational potential energy = 3 × 10⁹ kg × 9.81 m/s² × 150 m = 4.41 × 10¹² J
b)what volume of water must pass through the dam to produce 1000 kw-hrs
1 000 kw-hr = 3.6 × 10 ⁹ J
the dam has mechanical energy conversion of 90% to electrical energy
Gravitational potential energy needed = 3.6 × 10 ⁹ J / 0.9 = 4 × 10⁹ J
mass of water needed = Energy required / g h = 4 × 10⁹ J / (9.81 m/s² × 150 m) = 2.718 × 10 ⁶ kg
density = mass / volume
volume = mass / density = 2.718 × 10 ⁶ kg / (1000 kg/ m³) = 2.72 × 10³ m³
the distance the level of the water in the lake fell = volume / area = 2.72 × 10³ m³ / (3.0×10⁶ m²) = 0.907 × 10 ⁻³ m
The first law of thermodynamics states that:

where

is the variation of internal energy of the system
Q is the heat absorbed by the system
L is the work done by the system on the surrounding.
In this problem, the system absorbs 15 J of heat, so Q=+15 J (with positive sign, since it is heat absorbed by the system) while the work done by the system is L=+7 J (with positive sign, since it is work done by the system), so the variation of internal energy is
In a situation in which the smarter armiture is rubbing on the field the most commin reason are defective bushings. So, the ststement the techician A ssys that the brushings shojld be replaced is correct. Techinican A is right.
Answer:
Magnetic field will be ZERO at the given position
Explanation:
As we know that the magnetic field due to moving charge is given as

so here we know that for the direction of magnetic field we will use

so we have

so magnetic field must be ZERO
So whenever charge is moving along the same direction where the position vector is given then magnetic field will be zero