Answer:
c
Explanation:
hypothesis is a scientific guess made be scientist in order to give account for the natural phenomenon
Answer :
and
are the ions formed from the NaCl salt dissolve in water.
Explanation :
The NaCl salt is formed when positive sodium ions bonded to the negative chloride ions.
When NaCl dissolves in water, the negative part of water attract the positive sodium ions and positive part of water attract the negative chloride ions.
Cl2=3.17g/L
Ne=.901g/L
CO2=1.96g/l
therefore Cl2 is the densest gas under the given conditions.
As we know that Molarity is given as,
M = moles / V
Solving for V,
V = moles / M ------------------(1)
Also, moles is equal to,
moles = mass / M. mass -------------(2)
puting value of moles from eq. 2 into eq. 1,
V = (mass / M.mass) / M
Putting values,
V = (45 g / 164 g/mol) / 1.3 mol/dm³
V = 0.21 dm³
Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min