Answer:
For this case the value of r = -0.66
Now we can calculate the determination coeffcient:

And then we can conclude that 43.56% of the variation in y can be explained by the explanatory variable
And then 100-43.56 = 56.44 % of the variation in y that cannot be explained by the explanatory variable
Step-by-step explanation:
For this case we need to calculate the slope with the following formula:
Where:
And we can find the intercept using this:
And the model obtained for this case is:

The correlation coefficient is a "statistical measure that calculates the strength of the relationship between the relative movements of two variables". It's denoted by r and its always between -1 and 1.
And in order to calculate the correlation coefficient we can use this formula:
For this case the value of r = -0.66
Now we can calculate the determination coeffcient:

And then we can conclude that 43.56% of the variation in y can be explained by the explanatory variable
And then 100-43.56 = 56.44 % of the variation in y that cannot be explained by the explanatory variable
True, because there are 4 zeros and when multiplying zeros you move it to the right.
When we say an amount increased by some percentage, we usually mean that percentage is added to the original amount. In symbols, if there were V visitors in 2003, then in 2005 there were
V + 200%×V = 3V
visitors. And in 2007 (after 2 more years), there were
3(3V) = 9V
visitors. This represents an increase of
(9V -V)/V × 100% = 800%
The number of daily visitors in 2007 was 800% more than in 2003.
Percentage of tress under 30 = 6/75 x 100 = 8%
Answer: 8%