Click I think:) not sure tho
Answer:
k = 1.91 × 10^-5 N m rad^-1
Workings and Solution to this question can be viewed in the screenshot below:
Answer:
Q=486.49 KJ/kg
Explanation:
Given that
V= 0.2 m³
At initial condition
P= 2 MPa
T=320 °C
Final condition
P= 2 MPa
T=540°C
From steam table
At P= 2 MPa and T=320 °C
h₁=3070.15 KJ/kg
At P= 2 MPa and T=540°C
h₂=3556.64 KJ/kg
So the heat transfer ,Q=h₂ - h₁
Q= 3556.64 - 3070.15 KJ/kg
Q=486.49 KJ/kg
Answer:
Your question is lacking some information attached is the missing part and the solution
A) AB = AD = BD = 0, BC = LC
AC = 
B) AB = AD = BC = BD = 0
AC = 
Explanation:
A) Forces in all members due to the load L in position A
assuming that BD goes slack from an inspection of Joint B
AB = 0 and BC = LC from Joint D, AD = 0 and CD = 4L/3 C
B) steps to arrive to the answer is attached below
AB = AD = BC = BD = 0
AC = 