Answer:
Reactions 1, 3 and 5
Explanation:
First thing's first, let's ensure that all the reactions given are balanced. This is given as;
CO(g) + 1/2 O2(g )→ CO2(g)
Li(s) + 1/2 F2(l) → LiF(s)
C(s) + O2(g) → CO2(g)
CaCO3(g) → CaO + CO2(g)
2Li(s) + F2(g) → 2LiF(s)
For the condition to be valid;
- There is by convention 1 mol of product made. This means we eliminate reactions with more than one mole of compound formed. This eliminates reaction 5.
- The lements haveto be in their state at room temperature. Fluorine is a gas, not a liquid, at room temperature ans pressure, so 2 is not a correct answer.
This leaves us with reactions 1, 3 and 5 as the correct reactions that satisify the condition.
Answer:
The density of O₂ gas is 1.71 
Explanation:
Density is a quantity that allows you to measure the amount of mass in a given volume of a substance. So density is defined as the quotient between the mass of a body and the volume it occupies:

An ideal gas is characterized by three state variables: absolute pressure (P), volume (V), and absolute temperature (T). The relationship between them constitutes the ideal gas law, an equation that relates the three variables if the amount of substance, number of moles n, remains constant and where R is the molar constant of the gases:
P * V = n * R * T
So, you can get:

The relationship between number of moles and mass is:

Replacing:


So:

Knowing that 1 mol of O has 16 g, the molar mass of O₂ gas is 32
.
Then:

In this case you know:
- P=1.27 atm
- molar mass of O₂= 32
.
- R= 0.0821

- T= 16 °C= 289 °K (0°C= 273°K)
Replacing:

Solving:
density= 1.71 
<u><em>The density of O₂ gas is 1.71 </em></u>
<u><em></em></u>
<u>Answer:</u> The
for the reaction is 54.6 kJ/mol
<u>Explanation:</u>
For the given balanced chemical equation:

We are given:

- To calculate
for the reaction, we use the equation:
![\Delta G^o_{rxn}=\sum [n\times \Delta G_f(product)]-\sum [n\times \Delta G_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28reactant%29%5D)
For the given equation:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times \Delta G^o_f_{(COCl_2)})]-[(1\times \Delta G^o_f_{(CO_2)})+(1\times \Delta G^o_f_{(CCl_4)})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28COCl_2%29%7D%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CO_2%29%7D%29%2B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CCl_4%29%7D%29%5D)
Putting values in above equation, we get:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times (-204.9))-((1\times (-394.4))+(1\times (-62.3)))]\\\Delta G^o_{rxn}=46.9kJ=46900J](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%28-204.9%29%29-%28%281%5Ctimes%20%28-394.4%29%29%2B%281%5Ctimes%20%28-62.3%29%29%29%5D%5C%5C%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D46.9kJ%3D46900J)
Conversion factor used = 1 kJ = 1000 J
- The expression of
for the given reaction:

We are given:

Putting values in above equation, we get:

- To calculate the Gibbs free energy of the reaction, we use the equation:

where,
= Gibbs' free energy of the reaction = ?
= Standard gibbs' free energy change of the reaction = 46900 J
R = Gas constant = 
T = Temperature = ![25^oC=[25+273]K=298K](https://tex.z-dn.net/?f=25%5EoC%3D%5B25%2B273%5DK%3D298K)
= equilibrium constant in terms of partial pressure = 22.92
Putting values in above equation, we get:

Hence, the
for the reaction is 54.6 kJ/mol
Hey there:
1 cm³ = 1 mL
D = m / V
7.25 = 12.9 / V
V = 12.9 / 7.25
V = 1.779 cm³
Answer:
the candle is still solid..................in this case, yes!
Explanation:
it is still solid because the molecules are packed together tighter than the molecules in a liquid or gas.